Stážistky Otevřené vědy položily vedoucím jednotlivých oddělení Ústavu dějin umění AV ČR tři otázky týkající se jejich činnosti. Jako další představujeme Oddělení dokumentace.
Ústav dějin umění od svého založení shromažďoval a zpracovával uměleckohistorickou dokumentaci. Roku 2006 vzniklo specializované vědecké oddělení, které plní tři základní a vzájemně úzce provázané úkoly – výzkum v oblasti pramenů k dějinám umění, ediční činnost a zpřístupňování rozsáhlých i v evropském měřítku významných vlastních dokumentačních fondů, včetně standardního badatelského servisu pro veřejnost. V oddělení dokumentace mají své těžiště dvě centra s dalšími významnými projekty: Centrum epigrafických a sepulkrálních studií a Centrum pro výzkum fotografie. Součástí oddělení je od roku 2009 restaurátorský ateliér, který systematicky ošetřuje sbírkové předměty včetně přípravy pro zápůjčky na výstavy a digitalizaci.
Co je podle Vás nejvýznamnější dílo/díla uložené ve sbírkách oddělení dokumentace?
Vypíchnout nejvýznamnější jednotliviny je obtížné, záleží na kritériích, která na takový výběr klademe – umělecká hodnota, materiálová hodnota, dokumentační hodnota, „cena stáří“ apod.. Mnoho děl má pak význam hlavně jako součást větších vzájemně komplementárních sbírkových celků. V každém případě je možné uvést vůbec nejstarší známé fotografie řady českých lokalit, mj. práce Andrease Grolla pro Prahu a Kutnou Horu. Z bohaté grafické sbírky třeba práce Václava Hollara, z plánové sbírky unikátní barokní a pozdější plány řady českých objektů, architektonických a urbanistických celků. Cenná je naše sbírka ikon i část sbírky numismatické (zejm. sásánovské ražby). Mnoho unikátních jednotlivin najdeme i ve fondech archivní povahy.
Co oddělení chystá v letošním roce? / Na čem aktuálně pracujete?
Naše oddělení pokračuje v hlavních směrech činnost z minulých let (dějiny fotografie, ediční činnost, provenienční výzkum, výzkum k dějinám památkové péče, výzkum k epigrafickým a sepulkrálním památkám) a plánujeme v této souvislosti několik významných publikací a konferencí, a to včetně mezinárodních. Centrum pro výzkum fotografie pořádá na podzim workshop Photo Albums’ Twisted Meanings: Between nostalgia and trauma.
Největší úspěch oddělení (v poslední době)?
Zcela určitě je to etablování dosud opomíjeného výzkumu, a to na úrovni vědeckých center, jejichž význam překračuje rámec ústavu. Jedná se o nově založené Centrum pro výzkum fotografie a již starší Centrum epigrafických a sepulkrálních studií. Dále bylo v širším kontextu provenienčního výzkumu otevřeno téma konfiskací majetku německým obyvatelům po 2. světové válce, podpořené úspěšným grantem NAKI II Ministerstva kultury ČR. V neposlední řadě se podařilo na udržitelné bázi zkonsolidovat restaurátorský atelier, zaměřený na restaurování papíru a fotomateriálů, který získal již oborové renomé.
Foto oddělení: Vlado Bohdan