Srdečně Vás zveme na další přednášku a následnou diskusi z cyklu Středověk v pohybu / Dialogy.
Příspěvky na téma Import díla nebo transfer ideje: „nizozemské“ a „německé“ obrazy ve střední Evropě v 16. století pronesou Magdalena Łanuszka (Kraków / Znojmo) a Magdalena Nespěšná Hamsíková (ÚDKU KTF UK, Praha).
Ve františkánském kostele v Krakově se nachází uctívaný obraz Bolestné Panny Marie. Velmi kvalitní pozdně středověká malba vznikla na počátku 16. století. Pravděpodobně ji vytvořil umělec dobře obeznámený s tradicí nizozemského malířství. Jeho jméno, stejně jako bližší okolnosti vzniku krakovského obrazu však zůstávají hádankou. Nedostatek zpráv o úctě k obrazu v nejstarším období navíc nabízí i hypotézu, že malba původně pro františkánský kostel nevznikla. O podobné situace není nouze ani v Čechách a na Moravě. Příspěvek o krakovském obraze proto doplní sonda do problematiky obrazárny kláštera v Oseku, zaměřená na zdejší obraz Růžencové madony, připisovaný někdy královskému malíři Gangolfu Herlingarovi.
Magdalena Łanuszka získala doktorát z dějin umění na Jagellonské univerzitě v Krakově. Dnes působí jako nezávislá badatelka podílející se na řešení řady vědeckých grantů, mezi něž patří například projekt inventarizace sbírky kontinentálního malířství York Art Gallery (řešeno za spolupráce University of Glasgow, School of Culture and Creative Arts) nebo práce na digitalizaci sbírek v Muzeu Narodowem v Krakově. V rámci International Cultural Centre in Cracow je odpovědná za řízení části Art and Heritage in Central Europe. Pracuje také jako redaktorka časopisu RIHA Journal.
Magdalena Nespěšná Hamsíková získala doktorát na Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Přednáší dějiny umění na Ústavu dějin křesťanského umění na Katolické teologické fakultě UK. Podílela se na řešení celé řady grantových projektů (např. Gotické umění v severních a severozápadních Čechách, Ars Montana, …). Za svou knihu Lucas Cranach a malířství v českých zemích 1500–1550 získala v roce 2017 cenu Josefa Krásy, udělovanou badatelům do čtyřiceti let za významný počin v uplynulém roce.
Přednáška se uskuteční v úterý 19. dubna od 16:30 hod v zasedací místnosti (sál 117) Ústavu dějin umění AV ČR, Husova 4, Praha 1.