Týden Akademie věd, největší vědecký festival u nás, se koná od 6. do 12. listopadu 2023.
PROGRAM
Procházka Brnem za historií i pověstmi
pondělí 6. 11. v 9 hodin / středa 8. 11. v 9 hodin (určeno pro školy, po předchozí rezervaci)
Místodržitelský palác, Moravské náměstí 1, Brno
Projdeme se společně centrem Brna a ukážeme si zajímavé budovy a sochy spojené s historií moravské metropole. Zastavíme se na místech, ke kterým se váží nejznámější brněnské pověsti a poodhalíme jejich historické jádro.
Dějiny umění tváří v tvář – kostel sv. Jindřicha a Kunhuty
pondělí 6. 11. v 15 hodin
kostel sv. Jindřicha a Kunhuty, Jindřišská 973/30, Praha 1
Další pokračování tradičního cyklu Dějiny umění tváří v tvář nás zavede do kostela sv. Jindřicha a Kunhuty v Praze na Novém Městě. O historickém kontextu, architektuře a umělecké výzdobě budou hovořit pracovníci Ústavu dějin umění AV ČR, který akci pořádá ve spolupráci s farností u kostela sv. Jindřicha a Kunhuty. Cyklus je určen nejširší veřejnosti. Sraz je před vchodem do kostela.
Představení Ústavu dějin umění AV ČR – diskuse s ředitelem a prohlídka pracoviště
úterý 7. 11. v 9 hodin
Ústav dějin umění AV ČR, Husova 4, Praha 1
Poslechněte si, čím se Ústav dějin umění AV ČR aktuálně zabývá přímo od ředitele ústavu. Tomáš Winter vám představí jednotlivá oddělení, současné projekty, knižní tvorbu našeho nakladatelství Artefactum i úspěšné výstavy. Na závěr bude následovat diskuse a krátká prohlídka vybraných pracovišť. Akce je určena primárně pro studenty, ale je otevřena i pro zájemce z řad veřejnosti. Vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme rezervaci.
Emil Holub – komentovaná prohlídka s autorem výstavy
úterý 7. 11. v 16:30
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské náměstí 269/1, Praha 1
Během svého jedenáctiletého bádání v jižní Africe nashromáždil cestovatel dr. Emil Holub desetitisíce předmětů, prováděl pozorování zahrnující oblasti přírodovědy a etnografie, lovil zvěř, zkoumal etnika, se kterými se na svých cestách setkal. Téměř ikonická je jeho podobizna s typickou tropickou přilbou. Výstava si neklade za cíl zprostředkování komplexního pohledu na jeho osobnost, ale otevření otázek směřujících k přítomnosti. Výstavou vás provede její autor Tomáš Winter z ÚDU AV ČR. Rezervace nutná přes rezervační systém Týdne AV.
Václav Luks: Cesta českých skladatelů 18. století na světová koncertní pódia
úterý 7. 11. v 17 hodin
Muzikologická knihovna ÚDU AV ČR, Puškinovo nám. 9, Praha 6
Jména Jan Dismas Zelenka nebo Josef Mysliveček již dlouho nejsou jen slovníkovými pojmy, jejich hudba je zaznamenána na četných nahrávkách a živě provozována doma i v zahraničí. Je však umění těchto skladatelů v mezinárodním kontextu skutečně doceněno? Snaha uvádět jejich hudbu na světových koncertních pódiích představuje rozsáhlou problematiku sahající od problému dostupnosti kvalitních notových edic až po klíčovou otázku přesvědčivého zprostředkování hudební řeči těchto tvůrců. Rezervace míst přes rezervační systém Týdne AV.
Co to je tematický katalog skladeb, k čemu slouží a jak vzniká?
čtvrtek 9. 11. ve 14 hodin / pátek 10. 11. v 11 hodin
Muzikologická knihovna ÚDU AV ČR, Puškinovo nám. 9, Praha 6
S hudebními tématy či s notovými incipity pracuje celá řada katalogů a databází. Nejrozšířenější z nich jsou katalogy hudebních sbírek a katalogy děl skladatelů. V prvním případě jde o soupis hudebních pramenů, v druhém o identifikaci děl a utřídění tvorby skladatele. Účastníci workshopu se seznámí s vyhledáváním pramenů dle notového incipitu, vyzkouší si práci s nejvýznamnějšími tematickými katalogy a databázemi a proniknou do různých úrovní katalogizačního záznamu. Rezervace míst přes rezervační systém Týdne AV.
Výstava Ralsko – současné stavební perspektivy
pondělí 6. 11. až neděle 12. 11. od 9.30 do 19 hodin (v neděli do 13 hodin)
Akademie věd ČR, Národní 1009/3, Praha 1
Architektonické studie prezentované na téhle výstavě vycházejí ze spolupráce studentů a pracovníků Oddělení topografie ÚDU AV ČR na výzkumném programu Odolná společnost pro 21. století, aktivity Odsun-okupace-oživení / Stavební podoba Ralska v minulém století a současné perspektivy, který je součástí projektu Strategie AV21 Akademie věd ČR, podskupiny projektů Odolné Ralsko. Studenti se prostřednictvím programu seznámili se současnou situací v Ralsku z hlediska urbanistického, architektonického, krajinotvorného, historického, sociálního a ekologického. Jejich úkolem bylo v průběhu jarního semestru 2023 vypracovat studie budov a objektů, které by mohly přispět k rozvoji komunitního života i turistického ruchu, s využitím stavebního potenciálu města, jež bylo ve dvacátém století součástí vojenského prostoru.
Obrazy Písma Svatého. Ikony ze sbírky Ústavu dějin umění Akademie věd ČR
pondělí 6. 11. až neděle 12. 11.
Window Gallery, Husova 4, Praha 1
Sbírka ikon Ústavu dějin umění AV ČR čítá celkem 84 kusů a pochází z pozůstalosti tzv. Kondakovova ústavu. Vysoce renomovaný vědecký ústav, zaměřený zejména na výzkum byzantského, ruského a východoevropského umění a umění okolních oblastí, působil v Praze ve druhé čtvrtině 20. století. Výstava přestavuje výběr z nevystavených a tak veřejnosti běžně nepřístupných ikon. Pro dosažení co nejautentičtějšího zážitku prezentujeme ikony formou fotoreprodukcí ve skutečné velikosti.
Výstava je volně přístupná z ulice Husova a Na Perštýně 24 hodin denně.
Více informací a rezervace na webu www.tydenavcr.cz
Milí přátelé vědy,
Týden Akademie věd ČR je opět zde! Od mikrosvěta po vesmír, opět nás čeká spousta objevů. Ale potřebujeme Vaši zpětnou vazbu - prosím vyplňte nám malou anketu a dejte nám vědět, co Vás zaujalo a co bychom mohli vylepšit. Jako bonus bude každý dotazník zařazen do slosování o jeden z 20 balíčků od Akademie věd. Děkujeme za spolupráci a těšíme se na Vaše postřehy!