Čtvrtý ročník vědeckého festivalu Týden Akademie věd ČR proběhne od 4. do 10. listopadu 2024.
PROGRAM
Procházka Brnem za historií i pověstmi
pondělí 4. 11. v 9 hodin / úterý 5. 11. v 9 hodin (určeno pro školy) OBSAZENO
Moravské náměstí 1a, Brno
Projdeme se centrem Brna a ukážeme si některá místa spojená s nejznámějšími brněnskými pověstmi i historickými událostmi z dějin města.
Aleš Opekar: „Ryvologie“ aneb Proč byly trampské písně skupiny Hoboes vnímány jako moderní?
pondělí 4. 11. v 17 hodin
Muzikologická knihovna ÚDU AV ČR, Puškinovo nám. 9, Praha 6
Tradiční trampské písničky z meziválečného období jako Vlajka nebo Hej šup, námořníci se zpívají u táboráků dodnes. V 60. letech 20. století pak nastoupila nová generace tvůrců v čele se skupinou Hoboes a bratry Ryvolovými a jejich rovněž dodnes živé tvorbě se začalo říkat moderní trampská píseň. Díky čemu byly písničky jako Hobo, Bedna od whisky nebo Tunel jménem čas takto vnímány, v čem spočívala jejich odlišnost a novost a s jakými dalšími žánry mohly souviset? Přijďte hledat odpovědi společně s námi nad notovými, zvukovými i filmovými ukázkami!
Představení Ústavu dějin umění AV ČR – diskuse s ředitelem a prohlídka pracoviště
úterý 5. 11. v 9 hodin
Ústav dějin umění AV ČR, Husova 4, Praha 1
Poslechněte si, čím se Ústav dějin umění AV ČR aktuálně zabývá, přímo od ředitele ústavu. Tomáš Winter vám představí jednotlivá oddělení, současné projekty, knižní tvorbu našeho nakladatelství Artefactum i úspěšné výstavy. Na závěr bude následovat diskuse a krátká prohlídka vybraných pracovišť. Akce je určena primárně pro studenty, ale je otevřena i pro zájemce z řad veřejnosti. Vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme rezervaci.
Dějiny umění tváří v tvář – kostel sv. Štěpána
úterý 5. 11. v 15 hodin
kostel sv. Štěpána, Štěpánská 6, Praha 2
Další pokračování tradičního cyklu Dějiny umění tváří v tvář nás zavede do kostela sv. Štěpána v Praze na Novém Městě. O historickém kontextu, architektuře a umělecké výzdobě budou hovořit pracovníci Ústavu dějin umění AV ČR, který akci pořádá ve spolupráci s Římskokatolickou farností u kostela sv. Štěpána Praha-Nové Město. Cyklus je určen nejširší veřejnosti. Sraz je před vchodem do kostela.
Štěpán Vácha: Nahá těla a ženská krása: erotické obrazy ve sbírce císaře Rudolfa II.
středa 6. 11. v 17 hodin
Ústav dějin umění AV ČR, Husova 4, Praha 1
Mytologické, eroticky laděné obrazy, zvláště ty vytvořené dvorními malíři, formují naši představu o povaze rudolfínského umění a sběratelských zájmech císaře Rudolfa II. Někteří badatelé dokonce považují tyto ženské akty a milostné scény za důkaz Rudolfovy zvrhlé představivosti a sexuální nezřízenosti. Ve skutečnosti však otevírají hlubší otázky týkající se genderu, sexuality a moci v raně novověké společnosti. Přednáška představí díla z Rudolfovy sbírky v širším kontextu dobové mentality a vizuální kultury císařského dvora v Praze.
Rezervace nutná na stránce Týdne AV.